Чим відрізняється акустична гітара від класичної?
Хіба існують струнні інструменти, популярніші за гітару? Нині рідко почуєш мелодію без її супроводу. Ліричні пісні бардів, старовинні наспіви та романси, запальні латиноамериканські мотиви неможливо уявити без струнного супроводу. Серед молоді особливо популярними є акустичні гітари звичної форми.
Електронний варіант свого часу зробив прорив. Завдяки ньому з'явилися нові напрямки та музичні стилі. Звук гітари настільки особливий, що його неможливо сплутати з іншими акордами.
Види та влаштування сучасних гітар
Звична нам гітара з'явилася у 19 столітті: 6 струн, гриф, корпус. Форма варіюється і має свою назву. Порожнистий каркас із круглим отвором виконує роль резонатора. Звук буває приглушеним, гучним, басовим чи дзвінким. На кшталт корпусу легко знайти потрібну гітару.
В електроінструменті отвір як резонатор відсутній. Акустика досягається перетворенням фонетики струни на електричні коливання. Тому форма інструменту може бути абсолютно будь-якою. Конструктивно електрогітара дуже цікава, але у цій статті ми докладно розберемо саме класичний та акустичний види.
У чому різниця між акустичною та класичною гітарами
Людині, яка тільки планує займатися музикою, слід розумітися на всіх деталях. Для новачка на початку навчання краще класичні гітари . Вона легша за вагою та простіше в налаштуванні. З набуттям навичок пора переходити на велику розмірами акустичну. Основні частини – це гриф, корпус та струни. Розглянемо кожне докладно.
Що являє собою гриф
На вигляд простий дерев'яний брус є найважливішою частиною гітари. На ньому розташовуються струни. Щоб отримати певні ноти, виконавець затискає акорди саме на рукоятці. Головні частини грифу з основними функціями:
- голова з колковим механізмом для регулювання натягу струн;
- лади – металеві накладки для звукового поділу нот;
- п'ята – місце кріплення ручки до тіла гітари.
Голови зустрічаються вигнуті та прямі. Різні лише відсутністю або наявністю струнних напрямних.
Лади у строгій послідовності відзначають місця відтворення певних нот. Смужки нумеруються вниз від голови до п'яти. Їхня функція полягає у зміні звуку на один півтон. Згодом лади зношуються та вимагають заміни.
До тулуба гриф приєднується болтами або епоксидною смолою. Болтове зчеплення зручне. Для заміни ручка легко відкручується, але така п'ята зменшує тривалість звучання (сустейн). Для клейового з'єднання гриф кладуть у паз на верхній кришці. При склейці сустейн виражений набагато більше, а тональність така ж потужна, як у болтового. Наскрізний гриф у звичних інструментах зустрічається дуже рідко. Він проходить крізь корпус та поширений серед бас-гітар.
У грифа чітко визначена довжина. Деталь вирізається із кленової деревини. Від її якості та сорту залежить тональність звуку. Розпил бруса виробляють радіально чи тангенціально. Радіальний беруть із серцевини з міцною та однорідною структурою. Тангенціальний ріжуть з бокової частини з річними кільцями. Такий гриф дешевший, але й менш надійний. Кільцева деревина з часом усихає. Зменшений брус змушує найчастіше налаштовувати ослаблені струни.
Всередину грифа врізається сталевий анкер від прогинання. Гайка натягу з внутрішнім різьбленням регулюється вигнутим ключем. Рукоять акустичних гітар уже, ніж у класики.
Матеріал та форма корпусу гітари
Першу гітару однозначно створив поціновувач жіночого силуету, адже саме його нагадує форма класичного інструменту.
Натомість конфігурація виявилася ідеальною для струнної гри. Відображення звуку виходить багатогранним, із гарними переходами. Виділимо основні деталі збирання:
- верхня дека (кришка);
- нижня дека;
- дві обичайки (бічні накладки).
Лицьова кришка – найважливіша частина. Вона вдвічі товща за задню і виконується з цільної деревини. У середині знаходиться круглий отвір-резонатор. В естетичних цілях його обрамляють різною окантовкою. Якщо голосник закрити, звук стане глухим та тихим. Нижче отвори є пластина (бридж) із кілочками для кріплення струн. Збоку можна побачити гольпеадор – пластикову накладку для супровідних ударів пальцями або долонею під час гри.
Оборотна кришка тонша, але розмірами та контуром однакова з верхньою. Деку вирізують із спеціальних порід дерева. У малобюджетних вона робиться із звичайної фанери. Від такого інструменту краще відмовитись. Якісного звучання від нього не одержати.
Бічні накладки створюють об'єм конструкції. Їхня ширина коливається в межах 8-10 см. По контуру укладають окремі дерев'яні смужки. Щоб закріпити гітарні ремені збоку каркаса, встановлюється стрепло.
Всередині будь-якого кожуха вставлені перекладини як ребра жорсткості та пружини для посилення резонансу. У сценічних інструментах на верхній частині можна побачити катавей - бічне заглиблення для доступу до крайніх верхніх ладів.
Гітари розрізняються за фонетичним забарвленням звуку. Для кожного типу використовують дерево. Вільха - лідер серед порід, тому що дає чистий збалансований звук.
Струни визначають звучання гітари
Довжина підбирається відповідно до грифу. У класичної гітари відстань між струнами збільшено за рахунок більшої ширини ручки. У загальному матеріалі немає абсолютно. На класику кріплять нейлонові нитки, що дають приглушене звучання. На акустичну натягують сталеві струни певної товщини. Чим переріз менший, тим звук насиченіший і дзвінкіший. На бридж нейлонові струни фіксують намистинами, металеві - вузликами.
Для порівняння гітар зберемо вищевикладене таблицю.
КЛАСИКА | АКУСТИКА | |
---|---|---|
КОРПУС (розмір та форма) | невеликий, одна звична форма | великий, кілька конфігурацій |
ГРІФ | ширше, 5-5,7 см | вже, 4,3-4,4см |
СТРУНИ | нейлонові | металеві |
МАТЕРІАЛ ШКОРА | липа, болотяний ясен, горіх, тополя | кедр, ялина, палісандр |
ТЕХНІКА ГРИ | пальцева | бенд, медіаторна, пальцева |
ЗВУК | приглушений, м'який | дзвінкий, гучний |
ПЕРЕВАГИ | зручний широкий гриф, еластичні струни, легка гра | для професіоналів, виконання складних творів, легка зміна струн |
Декілька популярних прикладів
Серед усієї різноманітності точно знайдеться саме ваша улюблениця
Класичні гітари
Чудове співвідношення ціна/якість - це MAXTON CGC390N . Хороша як перший інструмент.
Коротка корейська CORT AC120 CE (OP) відповідає всім вимогам гітариста.
Хто не знає японської марки YAMAHA? Як і інші моделі YAMAHA CG122 MC бездоганної якості та звуку.
Акустичні гітари
Кращого інструменту, ніж PARKSONS JB 4111 (Sunburst) для гітариста-початківця не знайти.
Дуже красива EPIPHONE DR-100 VSB бездоганно підійде для домашніх занять та сценічних виступів
Гучний насичений звук від IBANEZ AAD 100 з чистими басами та посиленими верхніми та середніми нотами.
Не варто обмежуватись однією гітарою. Звук кожної прекрасний за своїм. Навіть якщо ви шульга, але пристрасно хочете навчитися грі на струнах, вашому бажанню перешкод немає. У продажу давно з'явились лівосторонні гітари. Підберіть підходящий варіант або попросіть майстра виготовити ідеальний за вашими запитами інструмент.