Як вибрати струни для акустичної гітари?
Гітара - це справжня класика серед музичних інструментів. Однак навчитися грати на ній - завдання непросте. І в цілому складності починаються вже на етапі вибору струн. І якщо з навчанням гри на гітарі вам допоможе лише ваша власна завзятість, наполегливість і натхнення, то ось з вибором струн вам допоможемо ми.
Калібри струн
Калібр - це довжина і товщина гітарних струн, він є одним з головних критеріїв при їх виборі. Калібр струн має величезне значення для зручності гри на акустичній гітарі та її звуку. Одиниця виміру калібру - це 0.001 дюйма, калібр найтоншої струни дорівнює .010, найтовщій - .059 (перша і шоста струна відповідно). Типові діапазони гітарних струн перераховані нижче:
- «Extra light»: 0.010-0.047;
- «Custom light»: 0.011-0.052;
- «Light»: 0.012-0.054;
- «Medium»: 0.013-0.056;
- «Heavy»: 0.014-0.059.
Умовно їх можна розділити на тонкі (меншого калібру) і товсті (більшого калібру). У кожного з них є свої особливості. У тонких струн вони полягають в наступному:
- на них зручніше грати;
- на них зручніше робити підтяжки;
- їх легше порвати;
- вони дають менше обсягу і сустейна;
- через свою структури вони можуть давати деренчання ладів;
- вони добре підходять для вантажних гітар, так як дають меншу напругу на гітарну механіку.
Особливості товстих струн наведені нижче:
- на них складніше грати;
- на них складніше зробити бенд;
- вони здатні дати більше обсягу і сустейна;
- видають більшу напругу на гітарну механіку в порівнянні з тонкими.
Орієнтуйтеся на ці особливості при виборі калібру гітарних струн.
Види обмоток
Види обмоток для гітари бувають наступними:
- Кругла обмотка. Такий вид обмотки гітарних струн вважається найбільш збалансованим - він служить свого роду еталоном, який використовує більшість гітаристів. Гра на струнах з такою обмоткою створює звичне вуха звучання.
- Гладкі струни з плоскою обмоткою. Одна з основних переваг такої обмотки полягає в тому, що переміщення по струні будуть менш чутні, а лади будуть зберігати свою форму. Однак недолік полягає в тому, що комплекти з нею звучать глухо і менш яскраво, ніж струни в круглої обмотці.
- Напівкругла обмотка. Є золотою серединою двох попередніх видів обмотки.
Обмотка надає більш щільне і виразне звучання з великою кількістю обертонів.
Матеріал струн
Матеріали гітарних струн бувають наступними:
- Нейлон. Струни з такого синтетичного матеріалу коштують відносно дешево, при цьому вони добре підходять для виконання класичних творів і мелодійних проборов.
- Бронза. Бронзові струни добре підходять для акустичних вестерн-гітар, так як вони видають яскравий звук. При цьому з огляду на їх магнітних властивостей вони не підійдуть для електрогітар.
- Фосфорна бронза. Струни з даного матеріалу дають більш м'який і теплий звук.
- Нікель із сталевим сердечником. Такий матеріал менше стирає лади і відчувається більш гладким. Струни захищені від корозії, а їх звук вважається збалансованим.
- Сталь. Сталеві струни славляться найбільш яскравим, дзвінким і насиченим тоном. Найкраще вони підійдуть для бас-гітари.
- Латунь. Цей матеріал здатний забезпечити струнах яскравий виразний тембр.
- Срібло. Струни з срібним покриттям звучать глухувато, але при цьому і ціна їх досить низька.
Залежно від бажаного вами звучання необхідно підбирати струни з певного матеріалу.
Поради по догляду і заміні струн
Щоб струни прослужили вам довгий час, дотримуйтесь наступних правил догляду за ними:
- Тримайте струни в чистоті. Особливо початківцям гітаристам слід пам'ятати золоте правило - не брати в руки гітару, чи не вимивши їх перш за милом. А після гри бажано протирати струни сухою чистою тканиною. В іншому випадку на них будуть утворюватися оксиди, які будуть погано впливати на звучання.
- Хоча б раз на тиждень обробляйте струни спеціальним засобом для їх чистки. Зараз на ринку засобів по догляду за струнами ви можете знайти досить велику кількість спеціально розроблених рідин, які видаляють грязьові скупчення з поверхні.
- При виявленні ознак корозії, подряпин і розривів в обмотці міняйте струни.
Також ознайомтеся з рекомендаціями щодо заміни струн:
- При заміні не знімайте всі струни разом. Це може привести до деформації грифа. Щоб не допустити такого результату, міняйте їх по черзі, починаючи з першої, найтоншої.
- Після заміни необхідно перейти до підстроювання мензури і висоти струн. Врахуйте, що нові струни після заміни будуть тягнутися ще 2-3 дні, і через це лад буде уползать на 1-2 тони.
- Зверніть увагу на число витків на кілках гітари. Їх зайва кількість буде провокуватиме постійне розлад гітари, недостатнє - змушувати провертатися кілочок навколо струни. Тому оптимальним варіантом буде робити 4-5 витків для першої і другої струни, 3-4 витка для третьої і 2-3 витка для інших товстих струн.
Підбір струн, їх заміна та догляд за ними - процес досить складний, особливо для новачка, який не мав раніше досвіду користування гітарою. Але сподіваємося, що наведена інформація полегшить вам цей процес.